Blog
27 października 2020

Czeki BLIK – przykłady zastosowania w praktyce

BLIK jako system mobilnych płatności szturmem wszedł na salony polskiej bankowości i wygląda na to, że rozgościł się na nich na dobre. Możliwość dokonywania opłat jedynie przy użyciu smartfon’a jest obecnie jednym z podstawowych narzędzi realizowania transakcji. To jednak nie wszystko! Czek BLIK pozwala na wypłacanie środków z bankomatów, nawet gdy nie posiadamy konta bankowego. Jak to możliwe? Wyjaśniamy!

Czym jest czek BLIK?

To szybki i wygodny sposób przekazania określonych funduszy. Co ważne, odbiorca czeku BLIK nie potrzebuje karty płatniczej do sfinalizowania transakcji. Zacznijmy jednak od początku: czek BLIK ma postać 8-cyfrowego kodu, który można bardzo łatwo wygenerować w aplikacji swojego banku. Przy tworzeniu zostaniemy poproszeni o podanie konkretnej kwoty, daty ważności czeku oraz indywidualnego hasła. Teraz wystarczy już tylko przesłać kod do odbiorcy. Co ważne, dane dotyczące czeku i hasło służące do potwierdzenia transakcji nie mogą być przekazane w tej samej wiadomości. Wszystko ze względów bezpieczeństwa.

W jaki sposób zrealizować czek BLIK?

Przy wypłacie środków z bankomatu należy wybrać opcję dotyczącą czeku BLIK oraz podać: kod, kwotę transakcji oraz zatwierdzić całość indywidualnym hasłem. Aktualnie ponad 20 000 bankomatów w Polsce umożliwia wypłatę środków w ten sposób. Przy użyciu czeku BLIK można dodatkowo płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych. Zastosowań tego rozwiązania jest więc sporo. Należy przy tym pamiętać, że pojedynczy czek można zasilić maksymalnie kwotą 1 000 zł. Jego termin ważności nie może być dłuższy niż 60 dni.

Co się stanie, gdy czek BLIK nie zostanie zrealizowany w całości?

Jeśli odbiorca nie wykorzysta całej kwoty, jaka została przypisana do czeku, pozostałość powróci na konto nadawcy. Analogiczna sytuacja ma miejsce, gdy transakcja nie zostanie zrealizowana w określonym czasie.

Przykłady zastosowania czeków BLIK

Jako wygodne i bezpieczne rozwiązanie, czek BLIK doskonale sprawdza się w programach lojalnościowych oraz akcjach promocyjnych. Przedstawiamy 5 przykładów praktycznych rozwiązań, które stanowią atrakcyjną formę wykorzystania tego rozwiązania w biznesie:

  1. Akcje promocyjne – nagroda w formie czeku BLIK? Czemu nie! Doskonałym przykładem jest loteria Blikomania. W trakcie trwania akcji rozdano w ten sposób prawie 1 000 000 złotych.
  2. Akcje typu cashback, promocje sprzedażowe – z tej opcji bardzo często korzystają producenci elektroniki oraz urządzeń AGD. Jak to działa? Firma gwarantuje zwrot środków za zakup określonej linii produktów w postaci czeków BLIK.
  3. Prezenty świąteczne – bardzo atrakcyjna forma upominku dla pracowników. Na przekazywanie prezentów w formie czeków BLIK decyduje się coraz więcej firm.
  4. Rozliczenie z partnerem handlowym – tradycyjne podziękowania za wyniki sprzedaży lub bonusy przekazywane na zakończenie roku rozliczeniowego mogą przyjąć atrakcyjną i nowoczesną formę.
  5. Premia dla pracowników – dodatek do wynagrodzenia w formie czeku BLIK? Dlaczego nie! To doskonały sposób podziękowania za dotychczasową pracę oraz motywacja do podejmowania wysiłków w przyszłości.

Dlaczego warto korzystać z czeków BLIK?

To zdecydowanie najszybszy i najbardziej wygodny sposób wypłaty premii motywacyjnych oraz nagród w konkursach. Czeki BLIK zapewniają pełną kontrolę nad wydawanym budżetem. Osoba, która je generuje ma wgląd do raportów ze statystykami dotyczącymi stopnia realizacji wszystkich transakcji. Dzięki tej formie przekazywania środków pieniężnych firma może znacząco obniżyć koszty dystrybucji benefitów. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość personalizacji wiadomości przesyłanej do beneficjenta (e-mail, SMS). Warto wykorzystać tę opcję do budowania wizerunku nowoczesnej firmy.

Podsumowanie

Czeki BLIK to doskonałe rozwiązanie w czasie trwania pandemii COVID-19. To dużo bardziej bezpieczny sposób transferu benefitów niż tradycyjne bony lub karty przedpłacone. Motivation Direct jest jednym z nielicznych na polskim rynku dostawców systemu do dystrybucji i rozliczenia czeków BLIK. Rozwiązanie to z sukcesami zostaje wykorzystywane w prowadzonych programach lojalnościowych, motywacyjnych oraz akacjach konsumenckich. Użyteczność czeków BLIK codziennie potwierdzamy w praktycznych działaniach.

Jak zastąpić papierowy kupon czekiem BLIK? Dowiesz się z innego naszego artykułu.