10 sposobów, aby zwiększyć efektywność programów motywacyjnych dla pracowników część 1
Pracownik bez motywacji, to jak samolot bez silnika. Niby jest, ale trudno go „uruchomić”, by wzniósł się na wyżyny swoich możliwości. Co może być skuteczną zachętą do tego, aby nasz zespół powierzone obowiązki wykonywał szybko i efektywnie? Zdecydowanie efektywny program motywacyjny dla pracowników!
Spis treści
- 1. Zwiększ efektywność programów motywacyjnych: doceniaj, za wykonywaną pracę
- 2. Zwiększ efektywność programów motywacyjnych: ustal cele
- 3. Zwiększ efektywność programów motywacyjnych: gadżety
- 4. Zwiększ efektywność programów motywacyjnych: stawiaj na przejrzystość
- 5. Zwiększ efektywność programów motywacyjnych: autonomia
Największą siłą i wartością każdej firmy są ludzie, którzy w niej pracują. To wykonywane przez nich obowiązki zapewniają rozwój marki oraz jej silną pozycję na rynku. Niestety, czasem bywa tak, że nawet zgrany zespół traci zapał do pracy, a co za tym idzie, spada jego wydajność i efektywność. Bodźcem, który skutecznie podniesie poziom zaangażowania w wykonywane obowiązki, jest program motywacyjny dla pracowników. Skrojony na miarę potrzeb danej marki może znacznie podnieść wydajność zespołu.
Zapraszamy do zapoznania się z pierwszą częścią proponowanych przez nas sposobów na zwiększenie efektywności programów motywacyjnych dla pracowników.
1. Zwiększ efektywność programów motywacyjnych: doceniaj, za wykonywaną pracę
Każdy chce być doceniany za to, co robi. Uznanie potwierdza, że ktoś postępuje właściwie, a to z kolei motywuje do dalszej pracy. Dowodem na to, niech będzie raport „The Future of Worki is Human” przygotowany przez „WorkHuman”, z którego wynika, że 79 proc. respondentów twierdzi, że uznanie i nagrody sprawiają, że ludzie pracują ciężej.
2. Zwiększ efektywność programów motywacyjnych: ustal cele
Konkretny, mierzalny i realny do osiągnięcia cel to motywacja do tego, że dzięki wspólnemu wysiłkowi jesteśmy w stanie osiągnąć razem sukces. Określenie celów podsyca nasze pragnienia, a co za tym idzie, powoduje większe zaangażowanie. Wspólny cel to także swego rodzaju pozytywna presja, która zachęca do działania, aby nie zawieść zespołu.
3. Zwiększ efektywność programów motywacyjnych: gadżety
Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego sportowe drużyny mają takie same ubrania? Tak, chodzi głównie o to, aby w prosty sposób odróżnić kto jest w jakiej grupie. Niemniej jednak ten sam strój oznacza także poczucie jedności, tożsamości i współpracy. Kiedy drużyna jednakowo ubrana wychodzi na boisko wie, że musi razem na nim zapracować na sukces. Dlatego warto, aby wzmocnić poczucie wspólnej misji, zainwestować np. w pasujące do siebie koszulki, czapki, czy okulary przeciwsłoneczne. To wzmocni poczucie solidarności wśród pracowników, co przełoży się na wydajność ich pracy.
4. Zwiększ efektywność programów motywacyjnych: stawiaj na przejrzystość
Warto przekazywać informacje o tym, w jakim kierunku idzie firma oraz jakie ma plany organizacyjne. Uczciwość to najlepszy sposób na osiągnięcie lojalności pracownika. To także metoda na to, aby poczuł się on ważną osobą w firmie.
5. Zwiększ efektywność programów motywacyjnych: autonomia
Zamiast nieustannie kontrolować, daj im większą swobodę działania. Więcej osiągniesz rozliczając swoich pracowników z efektu, niż z tego, czy dziś pracę zaczęli o trzy minuty za późno.
Wdrożenie tych kilku, dość prostych sposobów, może skutecznie podnieść efektywność pracy naszego zespołu. Warto zawsze mieć na uwadze, że dobre inwestowanie w ludzi zwykle się opłaca i daje wymierne korzyści pracodawcy.
Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na to, jak zwiększyć efektywność programów motywacyjnych dla pracowników motywować swoich ludzi do pracy, to koniecznie przeczytaj nasz kolejny tekst.