Blog
01 października 2014

Regulamin konkursu - O czym trzeba pamiętać?

W ciągu kilku ostatnich lat możemy zaobserwować, iż coraz częściej w mediach, sklepach czy na portalach społecznościowych pojawia się znacznie więcej informacji dotyczących organizacji różnego rodzaju konkursów lub loterii. Dla ich uczestników wszystko jest łatwe i przyjemne – wygrywa się. Jak to jednak wygląda od strony organizatora?

Organizacja konkursu

Zorganizowanie konkursu wcale nie jest prostym zadaniem. Wymaga bardzo dobrej znajomości prawa oraz różnych jego regulacji. Tym bardziej, iż ustawa, która dotyczy legalizacji i organizacji gier i zakładów wzajemnych nie do końca jasno wszystkie je określa. Jest po części niewystarczająca, jeśli idzie o szeroki zakres organizowanych konkursów, gier oraz loterii i związanych z tym powinności, np. podatkowych.

W przypadku konkursu nie jest konieczne zezwolenie ministra finansów, a nagrody muszą być przyznawane według wytycznych zawartych regulaminie – nie występuje żaden element losowości.

Podstawowe zasady

Jeśli konkurs, który chcemy zorganizować ma przynieść określony i satysfakcjonujący nas efekt powinniśmy pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach:

  1. Musimy jasno określić uczestnikom wszystkie zasady konkursu (warunki i możliwość przystąpienia do niego, a także system nagradzania), ale nie tylko. Ważne, aby wiedzieli wszystko na temat innych regulacji, czyli np. procesu reklamacji.
  2. Koniecznością jest jasne i rzeczowa informacja dotycząca zobowiązań fiskalnych, np. kto zobowiązany jest do zapłaty PIT, CIT, VAT itp.
  3. W zależności od formuły konkursu, pod żadnym pozorem nie możemy zapomnieć o konieczności uzyskania wszystkich niezbędnych zezwoleń. Za przykład może posłużyć tu loteria, gdzie płaci się zryczałtowany podatek 10% - organizacja wymaga zezwolenia Ministerstwa finansów.
  4. Odpowiednie wsparcie dla osób chętnych do wzięcia udziału oraz uczestników konkursu. Jak dokładnie możemy to zapewnić? Uruchamiając specjalną infolinię, umożliwiając zadawanie pytań na stronie internetowej, a także udostępniając pełną wersję regulaminu konkursu.

Kiedy chcemy zorganizować konkurs powierzmy to zadanie specjalistom. Dzięki temu unikniemy wielu niepotrzebnych i niemiłych niespodzianek.