Blog
21 czerwca 2023

Jak dokonać bezpiecznych i szybkich transakcji za pomocą czeku BLIK?

Usługa BLIK niemal natychmiast po jej wprowadzeniu w 2015 roku zyskała olbrzymią rzeszę zwolenników, która z roku na rok systematycznie rośnie. BLIK wprowadził m.in. rewolucyjny sposób regulowania płatności podczas transakcji zarówno online, jak i w tradycyjnych sklepach stacjonarnych, a także umożliwił błyskawiczne przesyłanie pieniędzy na numer telefonu czy wypłatę gotówki z bankomatów bez konieczności posiadania karty płatniczej.  Jedną z najnowszych funkcjonalności systemu są czeki BLIK, które dla wielu z nas stały się niemal podstawowym narzędziem finansowym, doskonale sprawdzającym się również jako innowacyjny sposób nagradzania w programach lojalnościowych. Jednak nie każdy z nas wie, czym tak naprawdę są czeki BLIK i jak z nich korzystać.

Gotówka bez posiadania telefonu, internetu i konta bankowego

Czek BLIK to w pełni polskie rozwiązanie, przygotowane przez Polski Standard Płatności sp. z o.o., pozwalające na wygodne zarządzanie pieniędzmi oraz dzielenie się nimi z innymi osobami. Za pomocą czeków BLIK, dokładnie tak samo jak standardowymi kodami BLIK, można realizować:

  • płatności w intrenecie
  • płatności w sklepach stacjonarnych
  • wypłaty gotówki z bankomatów

Z utworzonego czeku BLIK możemy korzystać zarówno samodzielnie, jak i przekazać go osobom trzecim. Odbiorca czeku podejmujący w ramach niego pieniądze musi znać jedynie wygenerowany kod oraz hasło. Wystawca czeku BLIK nie ma obowiązku zatwierdzania całej transakcji. Co istotne, w chwili utworzenia czeku środki są blokowane na koncie i zostaną na nie zwrócone, jeżeli czek BLIK nie zostanie wykorzystany w ustalonym terminie jego ważności. Jeżeli odbiorca nie wykorzysta pełnej sumy wartości czeku, wówczas na rachunek jego wystawcy zostanie zwrócona różnica.

Odbiorca czeku BLIK, aby go zrealizować, nie musi posiadać telefonu, dostępu do internetu czy indywidualnego konta bankowego. Wystarczy otrzymany od wystawcy numer czeku oraz autoryzacyjny kod PIN. Czek BLIK w sklepie stacjonarnym jest realizowany za pomocą terminalu płatniczego.

Realizacja czeku BLIK – nic prostszego!

Aby skorzystać z czeku BLIK, jego odbiorca musi jedynie posiadać 9-cyfrowy numer czeku oraz kod PIN. Posiadając takie dane, należy:

 

  • wybrać w bankomacie opcję „wypłata BLIK”
  • wprowadzić kod czeku BLIK
  • określić wysokość kwoty transakcji
  • zatwierdzić operację hasłem (kod PIN)

Aktualnie ponad 20 000 bankomatów w całej Polsce umożliwia wypłatę środków za pomocą czeku BLIK.

Nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo

Czek BLIK to bardzo bezpieczne narzędzie finansowe oraz pewna forma przekazywania pieniędzy innym osobom. Dla jeszcze większej ochrony i maksymalnego ograniczenia ryzyka warto przede wszystkim precyzyjnie określić czas aktywności czeku. Im będzie on krótszy, tym mniejsza szansa na to, że wpadnie on w niepowołane ręce. Oczywiście w odpowiedni sposób należy chronić również kody umożliwiające dostęp do gotówki.

Szybkie nagradzanie, czyli realizacja czeków BLIK w biznesie

Czeki BLIK to doskonały sposób na błyskawiczną gratyfikację każdego uczestnika programu motywacyjnego. Dzięki temu rozwiązaniu, uczestnicy programów otrzymują nie tylko natychmiastową nagrodę, ale również pełen komfort dysponowania pieniędzmi (pieniądze mogą wypłacić, kiedy chcą i przeznaczyć je na dowolny cel).

Bezpieczne i szybkie transakcje za pomocą czeku BLIK można wykorzystać w biznesie w ramach:

  • akcji promocyjnych
  • akcji typu cashback, promocji sprzedażowych
  • prezentów świątecznych dla pracowników
  • rozliczeń z partnerem handlowym
  • premii pracowniczych

Motivation Direct, przy współpracy z Santander Bank oraz Polskim Standardem Płatności, jako pierwszy w Polsce Incentive House udostępnił klientom czeki BLIK, jako innowacyjną formę nagradzania, wychodząc tym samym naprzeciw ich potrzebom. Co więcej, Santander Bank Polska udostępnił nowe rozwiązanie, które daje teraz możliwość wykorzystania części środków przekazanych czekiem BLIK, przy zachowaniu dostępu do pozostałej kwoty pieniędzy. Na niewykorzystaną gotówkę zostanie automatycznie wygenerowany i dostarczony do odbiorcy nowy czek.

Automatyczne odnawianie czeków BLIK zapewnia szersze możliwości biznesowe. Takie rozwiązanie może wspierać rozwój programów lojalnościowych. Co więcej, obsługa czeków BLIK po stronie klienta korporacyjnego może być w pełni zautomatyzowana.

Czek BLIK to bez wątpienia najszybszy i najbardziej wygodny sposób wypłaty premii motywacyjnych oraz nagród w konkursach. Co istotne, zapewnia on pełną kontrolę nad wydawanym w tym zakresie budżetem. Pomiot generujący czeki ma wgląd do raportów ze statystykami odnośnie stopnia realizacji wszystkich transakcji. Warto pamiętać, że czeki BLIK, jako nagrody w programach lojalnościowych, obniżają również koszty ich obsługi w porównaniu do standardowych nagród rzeczowych czy kart przedpłaconych.