Blog
11 października 2023

Budowanie świadomości marki przy użyciu programów lojalnościowych

Budowanie świadomości marki, a więc dbanie o zwiększenie poziomu jej rozpoznawalności wśród konsumentów oraz kreowanie i utrzymywanie sposobu, w jaki jest postrzegana, to jeden z kluczowych elementów działań brandingowych. Do szczególnie polecanych, a jednocześnie stosunkowo niedrogich we wdrożeniu metod w tym względzie, należą różnego rodzaju programy lojalnościowe. Dobrze dobrany program tego typu nie tylko pomoże Ci w budowaniu silnych relacji z klientem, ale przyczyni się też do pozyskania nowych odbiorców. Czym są dzisiejsze programy lojalnościowe i jak budować świadomość marki za ich pomocą? Tego dowiesz się z naszego najnowszego artykułu!

Czym są programy lojalnościowe i jakie jest ich zadanie?

Programy lojalnościowe to działania z zakresu B2C (ang. business to customer), w większości skupiające się na klientach indywidualnych, będących nabywcami ostatecznymi zarówno w e-commerce, jak i w handlu tradycyjnym. Zadaniem programów lojalnościowych, jak zresztą wskazuje sama ich nazwa, jest przywiązanie konsumenta do określonej marki. Dzieje się to np. poprzez zaoferowanie mu atrakcyjnego profitu w postaci nagrody rzeczowej, zniżki na następne zakupy czy bezpłatnej usługi, który to możliwy jest do odbioru po zgromadzeniu odpowiedniej liczby punktów w zamian za zakupy. To jednak nie wszystko. Skrojony na miarę program lojalnościowy, poza przywiązaniem klienta do marki, może wspomóc budowanie jej świadomości.

Programy lojalnościowe, które pomogą budować świadomość marki

Choć historia programów lojalnościowych jest długa, na przestrzeni lat narzędzia te mocno ewoluowały. Stało się to wraz ze zmieniającym się rynkiem, rosnącą konkurencją między markami, a także wzrostem świadomości samych klientów. Dzisiejsi odbiorcy podczas robienia zakupów chcą być traktowani wyjątkowo, stąd też firma chcąca liczyć się w biznesie, powinna dostosować program lojalnościowy do indywidualnych potrzeb konsumenta i jego preferencji. Należy też iść z duchem czasu, a więc mieć świadomość, że powoli mija epoka noszonych w portfelach plastikowych kart, na które można było „nabijać” punkty za kolejne zakupy. Dziś świat programów lojalnościowych należy do opartych na nowoczesnych technologiach platform online.

Jak budować świadomość marki za pomocą programów lojalnościowych?

W kontekście budowania nie tylko lojalności, ale także świadomości marki, na pewno należy zwrócić uwagę na programy lojalnościowe umożliwiające polecenie sklepu znajomemu. Dzięki temu, że punkty za zakupy zrobione przez nowego klienta przy użyciu linku afiliacyjnego od uczestnika takiego programu, trafią zarówno na konto jednego, jak i drugiego, będzie to opłacalne dla obu stron. A z perspektywy sklepu wrośnie świadomość marki, o której tutaj mowa. W programach lojalnościowych warto tez oferować klientom punkty za zrecenzowanie w sieci kupionych produktów. Opinie napisane przez realnych użytkowników to, obok ceny, ważny czynnik wpływający na decyzje zakupowe. Innym pomysłem jest nagradzanie klientów za udostępnianie treści w mediach społecznościowych.

Podsumowując, w dobie coraz większej konkurencyjności na rynku, i to niezależnie od branży, warto zadbać o nowoczesny i skrojony na miarę program lojalnościowy. To właśnie m.in. on pomoże Ci kreować i utrwalać pozytywny wizerunek marki i budować jej świadomość.