BLIK vs. karta przedpłacona – porównanie
Ostatnie kilkanaście lat to prawdziwy przełom w zakresie płatności – są one coraz łatwiejsze i szybsze. Obecnie do wyboru dostępnych jest szereg opcji, a nowoczesne metody skutecznie wypierają gotówkę. Jednymi z najciekawszych opcji płatności bezgotówkowych są karty przedpłacone oraz BLIK. Jak wygląda porównanie obu wariantów?
Spis treści
- Na czym dokładnie polega BLIK?
- Karta przedpłacona – jak działa?
- BLIK vs. karta przedpłacona
Na czym dokładnie polega BLIK?
BLIK stanowi przykład płatności mobilnych, za jego pośrednictwem możliwe jest dokonywanie transakcji przez smartfona zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych. Uruchomiony w 2015 roku przez Polski Standard Płatności system jest obecnie jedną z najbardziej popularnych form płatności. Jak dokładnie działa BLIK?
Zamiast wkładania karty do terminala, czy zbliżania jej do niego, mamy w tym przypadku 6-cyfrowy kod, który poznajemy po przejściu do odpowiedniej opcji w aplikacji bankowej, po jego podaniu należy po prostu potwierdzić w niej płatność.
Warto pamiętać, że istnieje również opcja bez podawania kodu, w takim wypadku opłata za towar lub usługę odbywa się poprzez zbliżenie smartfona do terminala. BLIK to nie tylko szybkość i prostota, to również rozwiązanie bardzo ekologiczne – stanowi bowiem świetny sposób na ograniczenie plastiku oraz materiałów, które źle wpływają na środowisko.
Karta przedpłacona – jak działa?
Karta przedpłacona to – innymi słowy – karta prepaid, funkcjonuje ona w obiegu obok kart kredytowych oraz debetowych. To instrument płatniczy, którym można przeprowadzać transakcje w ramach przypisanych do niej środków – przy czym warto zaznaczyć, że konto w przypadku karty prepaid nie przypomina rachunku osobistego w banku, służy bowiem wyłącznie do obsługi karty przedpłaconej.
Ten rodzaj kart cieszy się w Polsce sporą popularnością, duży plus stanowi w tym wypadku wszechstronność, a także fakt, że nie można wydać więcej, niż się na niej mieści – jest to więc również pewna forma kontroli.
Wracając do wszechstronności, z jednej strony prepaid może być wykorzystana jako bezpieczny środek płatniczy (na przykład dla dzieci), z drugiej jako forma gratyfikacji w firmach. Istnieją różne sposoby doładowania takiej karty – można to na ogół zrobić zarówno online, jak i w bankomatach lub niektórych sklepach stacjonarnych.
BLIK vs. karta przedpłacona
Zestawiając ze sobą BLIKa i kartę przedpłaconą warto przede wszystkim wskazać podobieństwa i różnice. W obu przypadkach mamy do czynienia z płatnościami bezgotówkowymi, jednak tylko BLIK stanowi mobilną formę płatności. Oba warianty są doceniane przez użytkowników, ponieważ odznaczają się:
• Szybkością,
• Bezpieczeństwem,
• Wygodą,
• Prostotą,
• Uniwersalnością.
Na tym jednak podobieństwa się kończą. Jeżeli chodzi o różnice, odmienne są przede wszystkim sposoby funkcjonowania obu form płatności – BLIK wymaga podania kodu z aplikacji mobilnej lub zbliżenia smartfona do terminala płatniczego, kartą przedpłaconą można z kolei zapłacić tak jak kartą kredytową, czy debetową.
Ponadto z jednej strony BLIK jest o wiele korzystniejszy z punktu widzenia środowiska naturalnego, bo pozwala na ograniczenie produkcji plastiku i papieru, z drugiej jednak, dzięki karcie przedpłaconej konsument zyskuje coś namacalnego, co ma ogromny wpływ na świadomość.
Duża różnica wynika również z przynależności konsumentów do określonej generacji – BLIK jest częściej wybierany przez osoby z pokolenia Z, z kolei po karty przedpłacone częściej sięga pokolenie X – zarówno prezentując je swoim pociechom, jak i otrzymując je od pracodawców w formie nagrody.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że BLIK również może stanowić formę gratyfikacji – w formie czeków BLIK. Jak widać BLIK i karta przedpłacona to formy płatności, których popularność nie jest dziełem przypadku, a ich zestawienie jasno pokazuje, że łączy je wiele podobnych zalet.